2050 logo tlo zolte CMYK

Informacja pokonferencyjna Ruchu Polska 2050 - 07.10.2020

Polska2050: Hanna Gill- Piątek oraz Michała Kobosko - konferencja w Sejmie RP podczas 18. posiedzenia na temat budżetu państwa oraz ochrony zdrowia - nota pokonferencyjna - 7 października 2020 r.

 

Hanna Gill- Piątek o finansach publicznych :
W tych warunkach rząd powinien obejrzeć 100 razy każda złotówkę nim zdecyduje się ją wydać, aby te wydatki były maksymalnie efektywne. Projekt budżetu pokazuje jednak jasno, że kiedy obywatele muszą oszczędzać, władza pozwala sobie na zbytki, na wydatki zbędne, które na jakość życia ludzi nie przekładają się w ogóle. 

Stworzyliśmy taką listę „zbytków władzy” -  mamy bardzo jednoznaczny postulat o ograniczenie tych zbędnych, niepotrzebnych ludziom wydatków.

Po pierwsze to wydatki rządzących na samych siebie:

 • Budżet kancelarii prezydenta rośnie w 2021 r. po raz kolejny o 6 mln do kwoty 205 mln
 • Budżet KPRM ma wzrosnąć o ponad 8 mln (368 mln 482 tys)
 • Kolejny rok przewidziane jest 2 mld złotych dotacji dla telewizji publicznej
 • Budżet IPN po raz kolejny rośnie o 7 mln złotych, do niebotycznej kwoty 412 mln złotych
 • I zupełnie już w tym kontekście nie dziwi, że władza nie żałuje sobie wydatków na wypoczynek, czego symbolem może być remont za 3 mln tzw. “premierówki” czyli ośrodka rządowego w Łańsku. 
 • Co więcej, w ustawie czytamy także o umorzeniu długu Funduszu Solidarnościowego wobec Funduszu Rezerwy Demograficznej pod tą skomplikowaną operacją ukryty jest fakt, że władza już ostatecznie i wprost finansuje swoje wyborcze obietnice konkretnie 13 i 14 emeryturę, z funduszy które miały być przeznaczone dla przyszłych pokoleń. My nie jesteśmy przeciwko wspieraniu emerytów dodatkowymi kwotami, wiemy że życie wielu z nich jest trudne i ciężkie. Ale nie ma zgody na to, aby po cichu, nie informując opinii publicznej przeznaczać pieniądze na wypłatę bieżących zobowiązań politycznych władzy, z funduszy, z których miały być finansowane emerytury przyszłych pokoleń, kiedy sytuacja demograficzna Polski zdecydowanie się pogorszy. Jeśli chcecie wypłacać trzynastki, trzeba znaleźć na to pieniądze tu i teraz. Polityka emerytalna musi być na pokolenia, nie na kadencję! W toku prac w komisji złożę stosowną poprawkę wykreślającą ten przepis.

Po drugie to wydatki na gigantomańskie projekty inwestycyjne rodem z PRL pozbawione ekonomicznego sensu.

 • Przekop Mierzei Wiślanej tylko w jednym przyszłym roku ma kosztować  budżet 700 mln złotych.
 • Kontynuowane będą wydatki na Centralny Port Komunikacyjny. W 2019 wydano na niego w pensjach zarządu ponad 24 mln złotych, a łącznie z pracami studialnymi 300 mln złotych. I to w czasach kiedy wiadomo, że pandemia zmienia wszystkie prognozy lotnicze, a Airbus i Boeing zawieszają programy budowy super jumbo, które miały obsługiwać lotniska przesiadkowe, a lotnictwo cywilne zmierza w kierunku połączeń bezpośrednich z mniejszych lotnisk.

Po trzecie to wydatki, które były przetrawione przez rządzących. Dochody spółek skarbu państwa powinny w postaci dywidend trafiać do budżetu i być wydawane na potrzeby obywateli. Tak się nie dzieje. Niestety dochody spółek skarbu państwa, państwa, zamiast do budżetu trafią do Polskiej Fundacji Narodowej, na fundację ojca Rydzyka, na różne inne bliskie politykom władzy inicjatywy. Obecnie potrzeb jest bardzo wiele. W duchu  odpowiedzialności za nasze wspólne pieniądze nie chcemy tu zgłaszać długiej listy kolejnych wydatków. Domagamy się natomiast tego co bezsprzecznie kluczowe. Dofinansowania psychiatrii dzieci i młodzieży. Od miesięcy mówi się w jakiej fatalnej kondycji jest opieka psychologiczna i psychiatryczna dla dzieci i młodzieży. Aby pokazać problem wystarczy powiedzieć, że ilości prób samobójczych wśród nieletnich rośnie w zastraszającym tempie. W grupie od 13 do 18 lat, zamachu na własne życie w 2013 roku dokonało 348 młodych ludzi, a w 2018 roku aż 746. Rząd zapoczątkował kilkanaście miesięcy temu reformę. Ta reforma została zawieszona. Należy ją jak najszybciej uruchomić i zapewnić jej dobre finansowanie. 

 

Michał Kobosko o zapaści ochrony zdrowia :

Druga oprócz gospodarki sprawa dzisiaj to służba zdrowia. Covid-19 jest już wszędzie, także w tym gmachu. Chciałbym powiedzieć bardzo wyraźnie walka z pandemią to jedna z tych kwestii, która powinna być podejmowana ponad podziałami politycznymi. Ruch Polska 2050 na pewno tak do tej sprawy podchodzi. W duchu dobra wspólnego i konstruktywnej współpracy. Proponujemy utworzenie wspólnego frontu walki z pandemią. Współpracujący z nami eksperci z Instytutu Strategie 2050 ekonomiści, lekarze, specjaliści od zarządzania przygotowali 7 rozwiązań, które pomogłyby w lepszym zarządzaniu zasobami jakie mamy obecnie w systemie ochrony zdrowia, tak aby maksymalnie efektywnie bronić się przed pandemią. Te rozwiązania zostały przesłane do Ministra Niedzielskiego w liście otwartym.

Nasz propozycje to m.in. : 

 • Utworzenie całodobowego Ogólnokrajowego Centrum Zarządzania, które monitorowałoby liczbę wolnych łóżek w szpitalach; logistykę transportu chorych; gromadzenie i przepływ najważniejszych zasobów medycznych, we współpracy z dyrektorami medycznymi szpitali,
 • Dostosowanie działań POZ do sytuacji epidemiologicznej. W tym odciążenia lekarzy POZ od działań administracyjnych,
 • Reorganizacja systemu testowania i wsparcie dla laboratoriów diagnozujących Covid,
 • Wsparcie i koordynacja funkcjonowania oddziałów intensywnej terapii,
 • Wsparcie inspekcji sanitarnej finansowe, kadrowe i organizacyjne.

 

Link do listu do Ministra Zdrowia : 

https://strategie2050.pl/wp-content/uploads/2020/10/List-Otwarty-Strategie2050-do-Ministra-Zdrowia-5_10_2020.pdf?fbclid=IwAR3zJ73LBoZGmtquiDnZE5L47o4ScTUMdVrsXj8o0LB4PPPrHE_PExGreXU

Link do zapisu video konferencji prasowej : 

https://www.facebook.com/watch/?v=2449559645343995