Polska 2050 w Dzień Ziemi rozdaje sadzonki jabłoni i instaluje budki dla jerzyków w Rzeszowie 

Polska 2050 w Dzień Ziemi rozdaje sadzonki jabłoni i instaluje budki dla jerzyków w Rzeszowie 

Rzeszów, 22 kwietnia 2021 r.

Polska 2050 w Dzień Ziemi rozdaje sadzonki jabłoni i instaluje budki dla jerzyków w Rzeszowie 

W Dniu Ziemi o godz. 11.00 na placu Cichociemnych w Rzeszowie odbyła się konferencja prasowa kandydata na Prezydenta Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka, w której udział wziął Szymon Hołownia, lider ruchu Polska 2050.

Podczas konferencji zaprezentowano dwie wspólne inicjatywy, które podejmują wolontariusze i członkowie Stowarzyszenia Polska 2050 w woj. podkarpackim: „Budki dla jerzyków” w ramach, której wolontariusze Polski 2050 własnoręcznie wykonali kilkadziesiąt budek dla jerzyków. Dzisiaj zostaną one przekazane administratorom budynków, na których zostaną powieszone. Druga to „2050 owoców ziemi” - akcja rozdawania mieszkańcom Podkarpacia kilkuset sadzonek jabłoni, drzew świetnie pochłaniających smog.

Zdarza się, że działania władz szkodzą środowisku naturalnemu. Jednym z przykładów jest używanie środków chemicznych do odkomarzania. Dotyczy to też Rzeszowa, gdzie co roku władze odkomarzają tak 150 ha parków, osiedli i skwerów, w tym cenne tereny wokół Wisłoka. To niszczenie bioróżnorodności kosztuje budżet miasta 30 tys. zł, poza komarami giną pszczoły, rośliny i ryby.  Za dokładnie tę samą kwotę miejski ratusz mógłby sfinansować budowę 750 budek dla 1500 jerzyków. Te małe ptaki potrafią upolować nawet 20 tys. komarów dziennie, są bezpieczne dla ludzi innych owadów i roślin. 

“Bardzo się cieszę, że mogę tu być w Dniu Ziemi. Rozmawiając z Konradem Fijołkiem o poparciu jego kandydatury na prezydenta miasta Rzeszowa od początku kładliśmy nacisk na to, co dla Polski 2050 jest fundamentalnie. Umówiliśmy się, że jedną z jego pierwszych decyzji po otrzymaniu mandatu prezydenta Rzeszowa będzie zwołanie zielonego panelu obywatelskiego, który wskaże decyzje, które sprawią, że Rzeszów stanie się miastem zielonym” - powiedział Szymon Hołownia, lider Polski 2050 podczas konferencji prasowej w Rzeszowie.  

Hołownia potwierdził także, że wiele założeń programowych kandydata jest tożsamych z planem Polski 2050 na dojście do neutralności klimatycznej “Na zielonym szlaku”

“Podkarpacie to region, który stoi jakością swojej przyrody. To region z największa liczbą gospodarsk agroturystycznych w Polsce. Jeszcze żadna ekipa sensownie nie odpowiedziała, jak sprawić, żeby ludzie tu żyjący mogli zarabiać i żyć z ochrony przyrody. My, jako Polska 2050 postaramy się wesprzeć rolników, mieszkańców terenów przyrodniczo cennych, żeby chronili nasz wspólny skarb i nie czuli się z tego powodu dyskryminowani. By w ten sposób mogli przysłużyć się swojemu i następnym pokoleniom” - podsumował Hołownia. 

Konrad Fijołek ponownie podziękował za zaangażowanie lokalnym strukturom Polski 2050 w jego kampanię, także za akcję oczyszczania brzegu rzeki Wisłok, do której dołączył na zaproszenie Stowarzyszenia Polska 2050 jeszcze w marcu. Po wygranych wyborach, Konrad Fijołek zobowiązał się do posadzenia na terenie Rzeszowa przynajmniej 10 nowych drzew za każde wycięte w trakcie jego prezydentury. 

“Polska 2050 wyruszyła na “zielony szlak” i mam nadzieję, że Rzeszów na tym szlaku będzie punktem znaczącym. Bardzo się cieszę, że mogę liczyć na wsparcie tak fantastycznej drużyny Polski 2050” - podsumował Fijołek. 

Po konferencji przystąpiono do rozdawania drzewek jabłoni dla zainteresowanych mieszkańców. Jednocześnie, lokalne struktury rozpoczęły przejazd busem oklejonym banerem z oficjalnym logo Polski 2050 przez powiaty woj. podkarpackiego, m.in. Krosno, Rzeszów, Łańcut, Nisko, Mielec oraz Tarnobrzeg. Drzewka są wręczane mieszkańcom i przechodniom dziś od godziny 8:00 (Krosno-Nisko) aż do jutra do południa (Mielec-Tarnobrzeg). 

Całość konferencji do obejrzenia na kanale Szymona Hołowni: https://fb.watch/518VlYmtYH/


Analiza programu “Polska na zielonym szlaku. Strategia dojścia do neutralności klimatycznej” dostępna na stronie Instytutu Strategie 2050: https://bit.ly/3aqP7SS