signal-2021-07-30-172052 001

Samorządowcy ze Świdnika dołączają do Polski 2050

Warszawa, 30.07.2021


INFORMACJA PRASOWA

Liderzy Polski 2050 ogłosili nazwiska kolejnych samorządowców, którzy zdecydowali się dołączyć do lubelskich struktur Polski 2050. To Edyta Lipniowiecka, radna Powiatu Świdnickiego oraz Mariusz Wilk, radny Miasta Świdnik.

Posłanka Joanna Mucha, senator Jacek Bury oraz lokalni liderzy Rafał Maksymowicz i Paweł Kurek na placu Konstytucji 3 maja w Świdniku przedstawili świdnickich samorządowców dołączających do Ruchu Polska 2050. 

“Niezmierni mi miło, że tak doświadczeni i konsekwentni samorządowcy, którzy  walczą na niełatwym świdnickim terenie o wartości takie jak godność, równość, tolerancję, szacunek do prawa wchodzą do “drużyny” Polski 2050” - mówił Paweł Kurek, radny Kraśnika i koordynator programu partnerstwa na rzecz samorządu otwartego Polski 2050 w województwie lubelskim.

"Dzięki takim samorządowcom jak Edyta Lipniowiecka i Mariusz Wilk będziemy mieli dodatkowe siły by walczyć o lepsze lokalne ojczyzny i o lepszą Polskę.” - mówiła posłanka Joanna Mucha. “Są to osoby, które wiedzą na czym polega gospodarka, zarządzanie funduszami i przedsięwzięciami” dodał senator Jacek Bury. 

Wraz z dołączającymi dziś świdnickimi samorządowcami, z Polską 2050 aktywnie współpracuje już ponad 140 przedstawicieli samorządów w całym kraju. Są wśród nich radni, burmistrzowie i prezydenci miast działający wspólnie w  programie Partnerstwo na rzecz samorządu otwartego koordynowanego przez Macieja Żywno, radnego wojewódzkiego i byłego wojewodę podlaskiego. 

Biogramy:

Edyta Lipniowiecka Rodowita Świdniczanka. Obecna radna Rady Powiatu Świdnickiego(2018-2023). Absolwentka politologii UMCS w Lublinie. Już w trakcie studiów pracowała jako dziennikarka i prezenterka w Telewizji Kablowej Świdnik. Od 2014 roku radna miejska VII kadencji, zasiadała w komisji do spraw Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej oraz komisji Oświaty, Rodziny i Spraw Społecznych. W latach 2014-2018 podjęła wiele skutecznych działań na rzecz poprawy jakości życia w Świdniku. Dzięki jej działaniom udało się stworzyć zatoczkę parkingową i wyniesione przejście dla pieszych przy Szkole Podstawowej nr 5. Skutecznie, wraz z mieszkańcami, zabiegała o budowę sygnalizacji świetlnej na ul. Racławickiej. W Radzie Miasta tak jak obecnie w Radzie Powiatu reprezentuje stowarzyszenie Świdnik Wspólna Sprawa. Była jedną z inicjatorek akcji prowadzonych przez stowarzyszenie, MY MAMY NAPRAWIAMY, której celem była poprawa infrastruktury miejskiej utrudniającej spacerowanie z wózkami dziecięcymi oraz poruszanie się osobom niepełnosprawnym i rowerzystom. Wieloletnia wolontariuszka wielu finałów WOŚP w Świdniku. Inicjatorka świdnickich protestów w obronie praw kobiet. Od 2018 radna Rady Powiatu Świdnickiego. Jedna z najaktywniejszych radnych. Mężatka, mama 4,5 rocznej Klaudii.

Mariusz Wilk Prawnik, absolwent Wydziału Prawa UMCS. Obecny radny Rady Miasta Świdnik(2018-2023). Były sekretarz Powiatu Świdnickiego. Doświadczony przedsiębiorca i wieloletni manager firmy, która obecnie zajmuje się profilem motoryzacyjnym. Sportowiec – kilkukrotny mistrz i wicemistrz Polski w rajdach samochodowych, fan terenowych sportów motorowych. Społecznik, Radny Rady Miasta Świdnika w latach 2002-2014 oraz 2018-2023. Jako sekretarz Powiatu Świdnickiego starał się wykorzystywać swoje doświadczenie zawodowe w strukturach samorządowych, wprowadzając cały szereg usprawnień w obsłudze mieszkańców takich jak: system kolejkowy w wydziale komunikacji, czy wprowadzeniu płatności bezgotówkowych. Organizator wielu finałów WOŚP w Świdniku. Jeden z założycieli stowarzyszenia Świdnik Wspólna Sprawa, przez wiele lat pełniący funkcję prezesa tej organizacji – obecnie przewodniczący klubu w radzie miasta. W ostatnim czasie z powodu nieotrzymania przez Świdnik środków z „Funduszy Norweskich” inicjator inicjatywy wzywania 12 radnych z klubu burmistrza Świdnika(PiS) do zapłaty po 3,3 mln zł. - 4-krotnie w imieniu klubu wnioskował o uchylenie uchwały anty-LGBT w Świdniku.