Hołownia 017

Plan Polski 2050 na uzdrowienie spółek skarbu państwa

Warszawa, 09.09.2021 r.

INFORMACJA PRASOWA 

"Żyjemy w państwie, w którym rządzący myślą o spółkach skarbu państwa jak o prywatnym skarbczyku pełnych słoików z konfiturami rozdawanych najbliższym krewnym. Z tym trzeba skończyć”- alarmował Szymon Hołownia, lider Polski 2050 na środowej konferencji prasowej w Karpaczu podczas XXX Forum Ekonomicznego.

“Spółki skarbu państwa stały się narzędziem do uprawiania polityki przez kolesi, którzy przy użyciu stanowisk kupują sobie głosy”- zaznaczyła podczas konferencji posłanka Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska. W jej opinii takie upodmiotowienie w spółkach skarbu państwa może doprowadzić do zaburzenia i konkurowania podmiotów między sobą, obniżania standardów jakości usług publicznych i zaburzenia suwerenności.

Szymon Hołownia oraz Michał Kobosko, przedstawili kilka pomysłów na uzdrowienie spółek skarbu państwa zawartych w programie „Spółki do remontu” autorstwa Krzysztofa Bolesty, Pauliny Hennig-Kloski, Jakuba Jakubowskiego, Andrzeja Mierzwy, Ryszarda Wojtkowskiego oraz Stanisława Zakroczymskiego, który w całości dostępny jest na stronie Instytutu Strategie 2050 pod adresem: https://strategie2050.pl/analiza-spolki-do-remontu/

“Ta choroba zaszła tak daleko, że jedno lekarstwo nie wystarczy, żeby doprowadzić do uzdrowienia i funkcjonowania organizmu, jakim jest nasz wspólny majątek.” - mówił Szymon Hołownia.
Jego zdaniem konieczne jest stworzenie Krajowego Rejestru Osób Eksponowanych Politycznie i ich rodzin. Jak zaznaczył Szymon Hołownia powinno być to  miejsce, w którym opracowywana będzie baza danych umożliwiająca łatwy dostęp do informacji o powiązaniach rodzinnych z politykami.

“Trzeba wreszcie w spółkach skarbu państwa wprowadzić transparentną politykę kadrową” - mówił lider Polski 2050.
W jego opinii trzeba natychmiast wprowadzić zakaz sprawowania funkcji w spółkach skarbu państwa przez posłów i senatorów. “Ta patologia wołająca o pomstę do nieba. Ten przepis dotyczył będzie również ministrów i wiceministrów. Nie może być tak, że ktoś zasłużył się partii w zamian za obietnice późniejszego przejścia do biznesu i finansowego odkucia.”- podkreślił Szymon Hołownia.

“Proponujemy radykalne zwiększenie udziału kobiet w radach nadzorczych i zarządach spółek skarbu państwa. - dodał lider Polski 2050. Szymon Hołownia zaproponował aby w ciągu dwóch, -trzech lat wskaźnik zatrudnienia kobiet wzrósł do 40% w radach nadzorczych i co najmniej do jednej trzeciej w zarządach spółek skarbu państwa. Zdaniem Hołowni spółki skarbu państwa pełnią również rolę edukacyjną i powinny wyznaczać nowe standardy. 

Michał Kobosko podkreślił, że należy co roku zobowiązywać ministra aktywów państwowych do przedstawiania corocznego raportu o stanie majątku publicznego, z którego opinia publiczna dowie się o stanie zarządzania poszczególnymi firmami, jej wynikach finansowych i tym w jakiś sposób realizują one cele publiczne.- mówił Michał Kobosko.

“Trzeba przedstawić dokładny przegląd spółek skarbu państwa pod kątem konieczności pozostawienia ich w zarządzie publicznym. Należy jasno określić kryteria, która firma ma  pozostawać spółką skarbu państwa.” - podkreślał Michał Kobosko. 

Według Wiceprezesa Stowarzyszenia Polska 2050 spółki skarbu państwa powinny- co dzisiaj się nie dzieje- zachować umiar w wydawaniu pieniędzy publicznych. Jak zaznaczył Michał Kobosko aktualnie widać w tym zakresie liczne odejścia od normy, zbyt duże składy rad nadzorczych,  a także poziomy wynagrodzeń nieadekwatne do  poziomu zaangażowania.

Zdaniem Michała Kobosko Państwowa Inspekcja Pracy powinna składać Sejmowi coroczne raporty, aby wszyscy wiedzieli czy np. istnieją tzw. umowy śmieciowe. w firmach państwowych “Co jak dzisiaj wiemy zdarza się”.

Michał Kobosko zwrócił także uwagę na fakt, że największe firmy powinny być liderami społecznej odpowiedzialności biznesu i stosowania zielonych standardów. “Dziś spółki skarbu państwa nie zajmują się w ogóle tym tematem”- dodał Michał Kobosko.