H01A0489 1600pix

Koniec z nepotyzmem i kolesiostwem w spółkach skarbu państwa. Rozwiązanie Polski 2050

Warszawa, 01.10.2021 r.

INFORMACJA PRASOWA 

 

Polska 2050 ma przygotowało rozwiązanie, które na zawsze skończy z kolesiostwem, nepotyzmem i partyjniactwem w spółkach skarbu państwa. To tzw. KROPKA, czyli Krajowym Rejestrze Osób Politycznie Eksponowanych.  

Koncepcję i założenia do ustawy wprowadzającej w życie KROPKĘ zaprezentował podczas piątkowej konferencji prasowej w Sejmie Szymon Hołownia, lider Polski 2050 oraz rzeczniczka tego ugrupowania Paulina Hennig-Kloska.
Szymon Hołownia przypomniał, że dzień wcześniej - w czwartek Sejm debatował o bezpieczeństwie (posłowie PiS przeforsowali zgodę na przedłużenie stanu wyjątkowego w powiatach graniczących z Białorusią).

“To nie bezpieczeństwo dostajemy dzisiaj od PiS-u, a histerię, niepewność, rozchwianie naszych sumień. To wszystko nie może nam przesłonić tego koszmarnego złodziejstwa i nepotyzmu, z którym mamy do czynienia przyglądając się rządom Zjednoczonej Prawicy” - mówił lider Polski 2050.
“Oni będą robili wszystko, żeby kolejnymi opowieściami płynącymi z granicy, kolejnymi konferencjami pełnymi absurdalnych filmów wziętych z internetu przysłonić to, co powinno dzisiaj niepokoić nas wszystkich” - przekonywał Szymon Hołownia.

A za szczególnie niepokojące lider Polski 2050 uznał wyniki ustaleń dziennikarzy “Onetu”, “Gazety Wyborczej” i “Radia ZET”, którzy w ramach akcji "Partia i spółki" pokazali gigantyczną skalę nepotyzmu, kolesiostwa i partyjniactwa w spółkach skarbu państwa. “Oni nas po prostu okradają z naszych pieniędzy. Majątek skarbu państwa i spółek skarbu państwa to majątek Polaków wypracowywany przez pokolenia. To majątek, który w rękach dobrego zarządcy powinien być pomnażany, żeby służyć wszystkim obywatelom” - mówił lider Polski 2050.

Podkreślił, że dziennikarska akcja pokazała tysiące osób krewnych i znajomych królika poupychanych w spółkach po to, żeby zapewnić sobie bezpieczne finansowe lądowanie, ale też opłacać haracz partii politycznej: wujkom, którzy na to miejsce tych ludzi nominowali.

“To jest wszystko ubrane w opowieść o państwie Janosiku, które trochę ukradnie, żeby rozdać najbiedniejszym. Tylko kłopot polega na tym, że ten Janosik, którym jest Zjednoczona Prawica jest kleptomanem. To Janosik pracujący na bardzo konkretnej prowizji, który najpierw ukradnie, potem przytuli swoich oraz swoją dolę zanim da komukolwiek” - mówił Szymon Hołownia.

Lider Polski 2050 wyraził przekonanie, że to, co dzisiaj dzieje się w spółkach skarbu państwa to nie tylko bezczelne złodziejstwo i nepotyzm. “To też pchanie nas w stronę destabilizacji ustrojowej. To prosta droga do tego, żebyśmy mieli Moskwę w Warszawie, żebyśmy mieli sytuację, w której funkcjonuje obieg zamknięty - jak w putinowskiej Rosji - namaszcza się oligarchów i daje się im zarobić. A oni finansują całą działalność polityczną” - przekonywał lider Polski 2050

Podkreślił, że Polska 2050 nie tylko o tym mówi, ale też przygotowuje się do zmiany stanu rzeczy. “Nasi eksperci z Instytutu Strategie 2050 przygotowali raport <Spółki do remontu>, który w konkretny sposób pokazuje co trzeba zrobić, żeby sytuację w spółkach skarbu państwa uzdrowić” - mówił lider Polski 2050.

Oświadczył, że jednym z elementów tego programu jest przygotowanie narzędzia, który pozwoli odsączyć nepotów na samym starcie. To narzędzie nazywa się KROPKA, czyli Krajowy Rejestr Osób Politycznie Eksponowanych, który zbierze w jednym miejscu wszystkie dane tak, żeby dziennikarze, komitety nominacyjne i wszyscy, którym będzie na tym zależało mogli sprawdzić, kto z kim jest powiązany, zanim zostanie nominowany na miejsce w państwowej spółce.
“Nasz zespół parlamentarny przygotował założenia do ustawy o Krajowym Rejestrze. Zrobimy wszystko, żeby tę ustawę jak najszybciej położyć na stole, otworzyć się na wszystkich, którzy będą chcieli jawności i uczciwości w polskim życiu publicznym” - mówił Szymon Hołownia.

Posłanka Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska zauważyła, że rejestr działający na zasadzie KROPKi funkcjonuje już w polskim prawie. Jest wykorzystywany m.in. w systemie bankowym, gdzie służy jako narzędzie do walki z terroryzmem oraz praniem brudnych pieniędzy. 

“Chcemy by państwo wykorzystało ten rejestr z brudnym, nieczystym finansowaniem polityki . Dziennikarze donosili o tym, jak były finansowane kampanie czołowych przedstawicieli rządu Mateusza Morawieckiego. Pokazywali, w jaki sposób ludzie, którzy otrzymywali pracę w spółkach skarbu państwa wpłacali wcześniej na kampanie wyborcze i partie polityczne. Państwo nie może w ten sposób funkcjonować” - mówiła Paulina Hennig-Kloska.

Podkreśliła, że Polska 2050 chce, aby ten rejestr zawierał wszystkie dane w jednym miejscu. To nie tylko dane o politykach i członkach ich rodzin, ale również o osobach, z którymi w  przeszłości zasiadali w radach nadzorczych, zarządach itd.

Zapewniła, że założenia do ustawy, która wprowadza KROPKĘ są już gotowe. “Jestesmy gotowi ja dyskutować. Przyjdziemy do Sejmu z nią w ciągu najbliższych dni” - mówiła Paulina Hennig-Kloska.

Na koniec mam przesłanie do wszystkich pisowskich nepotów. Do tych wszystkich żon  matek, kochanek, szwagrów, krewnych  w szóstym, siódmym stopniu” - mówił Szymon Hołownia. “Polska, Orleny, Lotosy, PGNiG to nie jest wasza prywatna restauracja. Nażarliście się. Wystarczy. Teraz  ktoś powinien przynieść wam rachunek. My wam ten rachunek przyniesiemy” - zapowiedział Szymon Hołownia. “Doprowadzimy do tego, że to miejsce, w którym obżeracie się tym co nie wasze, stanie się znowu miejscem należącym do wszystkich Polaków. I będzie pracowało na to, żeby realizować ważne pokoleniowe cele” - mówił Szymon Hołownia.

 

Zapis wideo konferencji prasowej: https://fb.watch/8mBexcKyOc/