IMG 0492

Polska 2050: drastyczne podwyżki cen gazu mogły być wprowadzone bezprawnie

Warszawa, 13.10. 2021 r.

INFORMACJA PRASOWA 

“Składamy zawiadomienie o naruszeniu prawa i wnioskujemy o zbadanie, czy drastyczne podwyżki cen gazu i energii elektrycznej zostały wprowadzone zgodnie z prawem” - zapowiedzieli podczas środowej konferencji prasowej w Sejmie posłowie Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska i Mirosław Suchoń.

"Rosną ceny paliw i mediów. Z przerażeniem obserwujemy, że w niektórych gminach są szczególnie dotkliwe dla mieszkańców. Np w  województwie wielkopolskim niektórzy mieszkańcy otrzymali podwyżki cen gazu wysokości 170 proc." - alarmowała Paulina Hennig-Kloska.

Posłanka Polski 2050 zapowiedziała, że w środę 13 października posłowie Polski 2050 złożą wniosek do Urzędu Regulacji Energetyki i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w którym domagają się zbadania,  czy podwyżki w wielkopolskich gminach zostały wprowadzone zgodnie z prawem i czy w trakcie ich wprowadzania zastosowano praktyki monopolistyczne.

“Jutro zaczynamy debatę budżetową. Nie znalazłam w tym dokumencie odpowiedzi na pytanie, jak rząd zamierza reagować na problem rosnących kosztów życia. A przecież rząd ma w swoich rękach wiele instrumentów, którymi może złagodzić podwyżki. Może,  a wręcz powinien obniżyć podatki, którymi obciążone są gaz,  energia czy benzyna. Te towary są nie tylko obciążone akcyzą i VAT-em, w przypadku paliw jest to także opłata emisyjna czy paliwowa wprowadzona właśnie przez ten rząd” - mówiła Paulina Hennig-Kloska.

Poseł Polski 2050 Mirosław Suchoń pytał, gdzie podziało się 6,2 mld zł, które PGNiG uzyskało od Gazpromu. Przypomniał, że w latach 2014-2020 Polacy płacili zawyżone rachunki za prąd i udało się wywalczyć rekompensatę w Trybunale Arbitrażowym w Sztokholmie.

“Jeżeli ceny, które płacimy za gaz są nieadekwatne do rynkowych, domagamy się, aby PGNiG ponownie skierowało wniosek do Trybunału Arbitrażowego i zażądało zwrotu nadpłaty. Zwrot nadpłaty powinien trafić do kieszeni Polek i Polaków” - mówił Mirosław Suchoń.

Zapis wideo: https://fb.watch/8CvKnqTbqQ/