JAR7908

Konkurs “Tadeusz Różewicz inspiruje” rozstrzygnięty

Warszawa, 15.10.2021 r. 

INFORMACJA PRASOWA

„Nieprawdopodobne, jak bardzo dzisiaj jesteście potrzebni przypominając, że pytania są ważniejsze od odpowiedzi. Bo żyjemy w świecie, w którym mamy nadpodaż i nadprodukcje odpowiedzi” – mówił do laureatów konkursu “Tadeusz Różewicz inspiruje” Szymon Hołownia, lider Polski 2050 podczas piątkowej uroczystości wręczenia nagród w Sejmie RP.

Pomysłodawcą konkursu jest Tomasz Zimoch, poseł Polski 2050. Kiedy w sali sejmowej głosowałem za przyjęciem uchwały ustanawiającej rok 2021 – rokiem Tadeusza Różewicza w 100. rocznicę urodzin postanowiłem, że w sposób aktywny włączę się do godnego uczczenia pamięci i oddania hołdu w 2021 roku wybitnemu twórcy” – wspomina Tomasz Zimoch.

Poseł Polski 2050 postanowił zorganizować konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych. „Zachęcałem uczniów, aby otworzyli oczy na twórczość wybitnego poety, dramaturga, prozaika i scenarzysty” – mówi Tomasz Zimoch.

Jurorami konkursu “Tadeusz Różewicz inspiruje” zostali: dr Joanna Lisiewicz – polonistka, teoretyk literatury, doświadczona nauczycielka języka polskiego, wykładowca akademicki, Agnieszka Uścińska – scenarzystka, reżyserka, absolwentka filologii polskiej, dziennikarstwa i studiów doktoranckich w Instytucie Sztuki PAN, Paweł Lęcki – nauczyciel języka polskiego w II LO w Sopocie, jak sam mówi nie jest fanem prac domowych, a nauczyciel według niego jest drogowskazem i podpowiedzią dla ucznia, Jerzy Radziwiłowicz – aktor według którego Tadeusz Różewicz jest najwybitniejszym polskim poetą, Szymon Hołownia – dziennikarz, publicysta, autor wielu książek, lider Polski 2050, Tomasz Zimoch – pomysłodawca konkursu.

W piątek w Sejmie odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Pierwsze miejsce i nagrodę główną 2021 zł zdobyła Maja Sikorska, uczennica I LO im. Jana III Sobieskiego w Wejherowie za wiersz „Ocalony”. Kolejni laureaci to: 

- Julianna Zubek (LO im. Księżnej Izabeli Czartoryskiej w Warszawie) za pracę „Cela nr 20”
- Zofia Ścigaj (Społeczne Liceum „Szkoła Myślenia Twórczego” w Zielonej Górze) za utwór  „Oczyszczenie”
- Paulina Graipel (LO im. Władysława Bartoszewskiego w Strzelcach Opolskich) za pracę „Z Różewicza”
- Adrianna Bruno (Zespół Szkół nr 1 im Bohaterów Westerplatte w Garwolinie) za pracę „Wielkość nie boi się śmieszności”
- Jakub Kloza (II LO im. Księżnej Anny z Sapiehów-Jabłonowskiej w Białymstoku) za pracę „Poeta wobec współczesnego świata”.

„Wszystkie prace, które miałem przyjemność odczytać są dowodem waszej wrażliwości, głębi i mądrości, której wam zazdroszczę jako człowiek, który w poprzednim życiu był pisarzem” – mówił do laureatów Szymon Hołownia podczas uroczystości wręczenia nagród.