JAR6178

Plan dla gospodarki Polski 2050

Warszawa, 4 grudnia 2021 r.

INFORMACJA PRASOWA

Dziś w Warszawie odbyło się Forum Ruchu Polska 2050 "Plan dla gospodarki", podczas którego zaprezentowane zostały założenia programu gospodarczego ugrupowania. Zaproszeni eksperci i politycy Polski 2050 mówili m.in. o potrzebie przejrzystości finansów publicznych, wzmocnienia złotego i odpowiedzialności państwa. Przedstawiono również nowego eksperta ekonomicznego Polski 2050, prof. Pawła Wojciechowskiego

Szymon Hołownia, lider Polski 2050, prezentując szczegółowe założenia "Planu dla gospodarki", podkreślił znaczenie wskaźnika rozwoju społecznego Human Development Index. "Gospodarka to przecież nie liczby, bo nie liczby zaludniają ten świat. Gospodarka to człowiek. Jego aspiracje, marzenia, przedsiębiorczość, życie", mówił Hołownia. "Wskaźnik HDI mówi dużo więcej niż PKB, bo bierze pod uwagę średnią długość życia, jakość usług publicznych, czy też PKB na głowę według siły nabywczej". W rankingu HDI Polska znajduje się obecnie na 35 miejscu. Lider Polski 2050 zwrócił uwagę na to, że celem Polski 2050 jest wprowadzenie naszego kraju do pierwszej dwudziestki do końca dekady. "To naprawdę możliwe, jeśli ma się wyznaczony cel i plan, jak go osiągnąć", przekonywał Hołownia.

"Plan dla gospodarki" to kompleksowy dokument, przedstawiający główne założenia ideowe, diagnozę sytuacji z wyodrębnieniem wyzwań, a przede wszystkim rozwiązania, których przyjęcie pozwoli na dołączenie do grona dwudziestu najbogatszych państw świata. Dokument w pełnej wersji dostępny jest na stronach Instytutu Strategie 2050

Jednym z ekspertów zabierających głos podczas Forum Ruchu Polska 2050 był prof. Paweł Wojciechowski, który dziś oficjalnie dołączył do grona ekspertów Ruchu, jako główny doradca ekonomiczny Szymona Hołowni. Prof. Zalewski to wybitny polski ekonomista, były minister finansów, były wiceszef MSZ w rządzie Donalda Tuska, były przedstawiciel Polski przy OECD. Obecnie prof. Zalewski jest głównym ekonomistą i wiceprezydentem Pracodawców RP. 

W drugiej części Forum odbyła się debata na temat "Planu dla gospodarki" z udziałem dr Joanny Clifton-Sprigg z organizacji Dobrobyt na pokolenia, Marka Tatały, Dyrektora Zarządzającego Fundacji Wolności Gospodarczej, senatora Jacka Burego i prof. Pawła Wojciechowskiego z Polski 2050. Debatę prowadziła Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, dyrektorka Instytutu Strategie 2050. Zapis debaty dostępny jest w serwisie YouTube. Forum zakończyły panele warsztatowe dotyczące bezpieczeństwa dla przedsiębiorców, godności i podmiotowości pracowników, a także swobody ekonomicznej dla regionów. 

Pełen zapis wideo Polski 2050: https://www.youtube.com/watch?v=9PZXIPi437M
W załączeniu skrócona wersja "Planu dla gospodarki" i materiał zdjęciowy (fot. J. Barański).