signal-2021-12-17-184230

Polska 2050 apeluje do Prezydenta RP o zawetowanie nowelizacji ustawy LEX anty-TVN

Warszawa,17.12.2021 r.

INFORMACJA PRASOWA 

"Mamy nadzieję, że Prezydent Andrzej Duda dotrzyma obietnicę i zawetuje tę haniebną ustawę, która w ogóle do Sejmu nie powinna powrócić” - mówili podczas piątkowego briefingu w Sejmie posłanki i posłowie Koła Parlamentarnego Polska 2050.

Niespodziewanie Sejm przyjął w piątek w trzecim czytaniu ustawę Lex anty-TVN. Wcześniej sprzeciwem Senatu wobec niej na nagłe zwołanym posiedzeniu zajmowała się sejmowa komisja kultury.

“Gdy na ostatnim posiedzeniu w tym roku głosowaliśmy budżet, PiS uznał że dokona zamachu na wolne media. Lex anty-TVN przechodzi w ekspresowym tempie przez Sejm: trafia na  nieprawidłowo zwołaną komisję, potem od razu na salę plenarną” - relacjonowała podczas briefingu Hanna Gill-Piątek, przewodnicząca Koła Parlamentarnego  Polska 2050.

Posłanka Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska oświadczyła, że jej ugrupowania  oczekuje  weta prezydenta jeszcze przed świętami. “Polacy zasługują na spokojne święta ze swoimi bliskimi. A nie na ulicach, na kolejnych protestach. PiS nie radzi sobie z problemami w państwie i postanowiło wrzucić nam zepsutego karpia na wigilijny stół". - mówiła Paulina Hennig-Kloska. 

Poseł Polski 2050 Paweł Zalewski zwrócił uwagę na międzynarodowy kontekst Lex anty- TVN. To krok w kierunku kolejnego konfliktu, tym razem ze Stanami Zjednoczonymi. To kierunek bardzo groźny. Zostanie odebrany jako próba ograniczenia wolności słowa w Polsce i faktyczne wycofywanie się z naszych zobowiązań sojuszniczych”- mówił Paweł Zalewski.

"Od 1980 r. ludzie Solidarności walczyli o wolne media i swobodę inwestowania w Polsce. Nie możemy pozwolić na takie działania. To putinizacja stosunku państwa do mediów. Wróćmy do tradycji prawdziwej Solidarności.” - podkreślił podczas briefingu  poseł Polski 2050 Wojciech Maksymowicz.

“Panie prezydencie, czas na pana ruch. Czas by stanął pan w końcu po stronie obywateli” - zaapelowała do Prezydenta Dudy Paulina Hennig-Kloska.

Zapis wideo briefingu prasowego: https://fb.watch/9YwfGqsHig/