JAR9744

Polska 2050 przedstawiła rozwiązania bijące w rosyjską gospodarkę

Warszawa, 31 marca 2022 r.

INFORMACJA PRASOWA

Polska 2050 zaprezentowała w czwartek w Sejmie projekt ustawy radykalnie ograniczającej  ruch rosyjskich i białoruskich tirów przez terytorium Polski.

Lider Polski 2050 Szymon Hołownia podczas czwartkowego briefingu w Sejmie zaznaczył,  że mamy już szósty tydzień wojny w Ukrainie. “Tysiące ofiar,  zniszczone miasta. Hekatomba, którą dziś oglądamy ma miejsce blisko naszych granic. Zachód próbuje przycisnąć Władimira Putina do ściany przy pomocy sankcji gospodarczych. Są one rzeczywiście bezprecedensowe, ale niewystarczające. Okazuje się, że reżim Putina potrafi je obchodzić” - mówił Szymon Hołownia. 

Zdaniem lidera Polski 2050 Rosję Putina powinniśmy doprowadzić do ruiny gospodarczej. Bo jeśli nie zrobimy tego teraz, dyktator wyciągnie wnioski z tego, co mu w tej wojnie nie wyszło i za dwa, trzy lata wróci do naszych granic z bardzo konkretnie przygotowanym planem i uzbrojeniem. “Putin kupi broń za nasze pieniądze, które wysyłamy mu, handlując z Federacją Rosyjską i umożliwiając transport towarów. To trzeba pilnie rozwiązać. Od tygodni apelujemy do rządu, żeby zablokował tranzyt rosyjskich i białoruskich tirów przez terytorium Rzeczypospolitej” - mówił lider Polski 2050.

Przypomniał, że polski rząd próbuje przekonywać, że tego typu decyzje zależą od decyzji Unii Europejskiej. “To nieprawda. Rząd we własnym imieniu może zablokować transport rosyjskich towarów przez swoje terytorium. Jak to się robi, pokazała Finlandia, która cztery dni temu zamknęła swoją granicę z Rosją. Nie możemy przyłożyć ręki do tego, by reżim Putina mógł podnieść się z sankcji, które nałożyliśmy. On musi przestać mordować ludzi. Zmusić do tego można go tylko zabierając pieniądze, za które tych ludzi morduje”. - przekonywał Szymon Hołownia.

Poseł Polski 2050 Mirosław Suchoń zwrócił uwagę na fakt, że Rosji w brutalnej agresji na Ukrainę pomaga Białoruś. “Trzeba to sobie jasno powiedzieć: gdy polscy obywatele tak ofiarnie pomagają Ukraińcom, rząd toleruje sytuację, w której rosyjskiej i białoruskiej tiry rozjeżdżają polskie drogi. Jeżdżą po tych samych szlakach, którymi Ukraińcy uciekają przed wojną. Sytuacja, w której rząd toleruję rosyjskie i białoruskie tiry na polskich drogach, jest obrzydliwa. Czas z tym skończyć!”- apelował poseł Polski 2050.

Mirosław Suchoń zapowiedział, że Polska 2050 złoży projekt ustawy, który praktycznie zablokuje rosyjskich i białoruskich przewoźników. “Zgodnie z projektem rosyjski bądź białoruski tir będzie musiał uzyskać pozwolenie na wjazd na terytorium Rzeczypospolitej. Zgody będzie wydawał minister właściwy ds. transportu tylko w szczególnie uzasadnionych i  wyjątkowych przypadkach” - mówił Mirosław Suchoń.

Poseł Polski 2050 dodał, że procedura uzyskania pozwolenia za każdym razem będzie kosztowała 500 zł.  Bez takiego, wyjątkowego zezwolenia rosyjski i białoruski tir nie będzie miał prawa wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jeśli złamie ten zakaz, będzie musiał zapłacić karę w wysokości 100 tys. zł i zostanie odprowadzony w asyście policji na granicę, co będzie kosztowało przewoźnika kolejne 100 tys. zł.

“Nie zapominamy o polskich firmach z branży transportowej. Widzimy, jak cierpią w tej zawierusze wojennej, którą rozpętała Rosja. W przygotowanym przez nas projekcie ustawy znajduje się podstawa do stworzenia tarczy ochronnej dla polskiej branży transportowej. Jeżeli Rosja albo Białoruś wprowadzi rozwiązania, które uderzą w polskie firmy transportowe, polski rząd będzie zobowiązany do wprowadzenia tarczy, która obroni polskie firmy. Chcemy, by ten projekt ustawy był procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu i taki wniosek skierujemy do pani marszałek ” - mówił Mirosław Suchoń.

“Kiedy Ukraińcy walczą fizycznie na swoim terytorium z rosyjskim najeźdźcą, mamy swoje pole walki, na którym możemy ich wspierać. Tym polem walki jest gospodarka.” - zaznaczył podczas briefingu Szymon Hołownia.

Lider Polski odniósł się do zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczących odchodzenia od importu rosyjskich surowców energetycznych. “Od tygodni mówiliśmy, że nie ma na co czekać, nie można stawiać Polaków w tak trudnej moralnie sytuacji, w której tankując swoje samochody na polskich stacjach benzynowych, mają świadomość, że kupują broń Putinowi” - mówił Szymon Hołownia. 

Zaznaczył, że Polska 2050 oczekuje od rządu konkretów w tej kwestii. “Potrzebujemy informacji, czym rząd zamierza zastąpić węglowodory importowane z Rosji. Jak zamierza sprawić, żeby w Polsce nie zabrakło ciepła i prądu. Ostatnia dekada w dziedzinie transformacji energetycznej została zmarnowana”  - mówił Szymon Hołownia.

W ocenie lidera Polski 2050 potrzebne są akty prawne błyskawicznie przedstawione Sejmowi, dzięki którym zamiast importować rosyjską ropę, będziemy mieli polski wiatr i polskie słońce w ilościach zapewniających nam ogrzewanie i wszystko, czego potrzebujemy. Szymon Hołownia dodał, że oczekuje od rządu, by nie szedł w narrację: wracamy do polskiego węgla, bo nie ma już powrotu do takiej energetyki.

“Dzisiaj chodzi o to, żeby zatroszczyć się o ludzi w procesie transformacji energetycznej. To dzisiaj kwestia polskiej racji stanu i polskiej niepodległości. Panie premierze! Odwagi w decyzjach, nie tylko w słowach. Czekamy na sytuację, w której przestaniemy finansować Putina i jego zbrodnicze cele. Robiliśmy to zdecydowanie za długo.” - zaapelował Szymon Hołownia, przewodniczący partii Polska 2050 Szymona Hołowni.