JAR7677

Polska 2050 namawia Adama Glapińskiego do rezygnacji, składa projekt ustawy wydłużającej wakacje kredytowe

 

Warszawa, 12 maja 2022 r.

INFORMACJA PRASOWA 

Posłowie i eksperci Polski 2050 zaprosili Adama Glapińskiego na spotkanie, podczas którego będą go przekonywać, by honorowo zrezygnował ze starań o drugą kadencję prezesa NBP.  “Okazało się, że bankiem centralnym rządzi obłąkany jastrząb, który nie dostrzega prawdziwych przyczyn powstawania w Polsce inflacji”- alarmowała posłanka Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska, podczas czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Poseł Polski 2050 Mirosław Suchoń podkreślił, że mamy do czynienia z niespotykaną i niemieszczącą się w kulturze politycznej sytuacją, w której prezes banku centralnego udaję się na spotkanie wyłącznie jednego klubu parlamentarnego i za zamkniętymi drzwiami rozmawia o ważnych sprawach dotyczących polityki monetarnej.

“Zwróciliśmy się z wnioskiem do marszałek Witek o przesunięcie wyboru prezesa NBP na kolejne posiedzenie Sejmu. Do tego czasu Polska 2050 chce spotkać się z Adamem Glapińskim. Chcemy go zaprosić na posiedzenie koła, w którym wezmą również udział nasi eksperci. Przy pomocy argumentów będziemy przekonywać pana prezesa Glapińskiego, aby honorowo odstąpił od kandydowania na kolejną kadencję. Będziemy pytać, czy prawdą jest, że miał obiecać PiS-owi, że - jeżeli w budżecie zabraknie pieniędzy - to nie zważając na warunki ekonomiczne i inflację, dodrukuje pieniądze na realizację obietnic  wyborczych” - mówił Mirosław Suchoń.

Poseł Polski 2050 podkreślił, że to właśnie prezes NBP odpowiada za katastrofę polskiej polityki pieniężnej. “Dzisiaj obywatele są poszkodowani przez dramatycznie rosnące raty kredytów. Tego można było uniknąć, prowadząc odpowiedzialną politykę pieniężną, w odpowiednim momencie reagując na pojawiające się sygnały z rynku. Prezes tego nie robił, pozwalając rządowi prowadzić ekspansywną politykę fiskalną. Splot tych czynników spowodował dzisiejszą, katastrofalną sytuację. Polska jest państwem, które zostało dotknięte najwyższym poziomem inflacji. Trzeba zatrzymać ten chocholi taniec!” - apelował Mirosław Suchoń.

W ocenie posłanki Polski 2050 Pauliny Hennig-Kloski wizyta prezesa Glapińskiego na posiedzeniu klubu Prawa i Sprawiedliwości pokazała, że - w razie jego reelekcji - polityka banku centralnego nie zmieni się, - “Będzie równie mocno upolityczniona i skoncentrowana na ochronie interesów partii rządzącej, a nie zapewnieniu bezpieczeństwa ekonomicznego obywateli i stabilności polskiego złotego. Poparcie prezesa Glapińskiego na kolejną kadencję byłoby szkolnym błędem. Ale nie ograniczamy się do krytyki. Jako Polska 2050 pokazujemy konkretne rozwiązania, które pomogą złagodzić skutki kryzysu, tak odczuwanego przez nas wszystkich” - mówiła Paulina Hennig-Kloska.

Przypomniała, że Polska 2050 złożyła w Sejmie projekt ustawy o pomocy kredytobiorcom w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. “Bardzo cieszymy się, że rząd PiS kopiuje nasze dobre rozwiązania. Gdy powiedzieliśmy, że trzeba zmienić zasady funkcjonowania Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, że trzeba poprawić prawo w zakresie wakacji kredytowych i zasady funkcjonowania WIBOR-u, rząd zaczął dostrzegać te problemy, ale próbuje je rozwiązywać nieudolnie. Rządowa propozycja wakacji kredytowych jest skomplikowana i nieefektywna. W naszej ocenie można zrobić to lepiej. Dlatego dzisiaj składamy projekt ustawy zmieniający zasady funkcjonowania w polskich bankach wakacji kredytowych” - mówiła Paulina Hennig-Kloska.

Posłanka Polski 2050 podkreśliła, że przygotowany przez Polskę 2050 projekt ustawy dostosowuje przepisy do prawa europejskiego. “Nasze regulacje są w tym zakresie niezwykle restrykcyjne. Proponujemy, by wakacje kredytowe można było zaciągać do 10% trwania umowy kredytowej. Jeżeli ktoś ma umowę 10-letnią, mógłby z takiej wakacji skorzystać do roku. Jeżeli 30 letnią - do 3 lat, w zależności od uznania. Jeżeli takie prawo byśmy wdrożyli, osoby, które nie mogą powiązać końca z końcem, mogłaby od następnego miesiąca zawiesić płacenie rat kredytu” - tłumaczyła posłanka Polski 2050.

Zaznaczyła, że umowa na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, musi być umową partnerską. “Bank musi brać pod uwagę, że któregoś dnia możemy się potknąć”. - podkreślała Paulina Hennig-Kloska.

“Nasi eksperci oceniają, że 70% inflacji to skutek błędnej polityki finansowej państwa” - mówił poseł polski 2050, prof. Wojciech Maksymowicz. ”To boli wszystkich pracowników pracujących w sferze budżetowej i tych, którzy prowadzą własną działalność. Dotyczy to również naszych koleżanek pielęgniarek i kolegów pielęgniarzy, którzy mają dziś swoje święto. Drogie koleżanki i drodzy koledzy, z którymi od  tylu lat współpracuję - życzę wam lepszych rządów. Takich, które będą  z większym szacunkiem podchodzić do waszych uwag i troszczyć się o wasze portfele” - mówił Wojciech Maksymowicz. 

Zapis wideo: https://fb.watch/cYEgobyZ9s/

  

 

fot. J. Barański