JAR8781

Szymon Hołownia: "Miały być niemieckie płace i polskie ceny, mamy polskie płace, niemieckie ceny"

Warszawa, 02 czerwca 2022 r. 

INFORMACJA PRASOWA 

„Po siedmiu latach obiecanek PiS-u, który obiecywał nam przecież, że będziemy mieć niemieckie pensje i polskie ceny, mamy niemieckie ceny i polskie płace. PiS jest za drogi" – alarmował Szymon Hołownia, lider Ruchu Polska 2050 podczas czwartkowej konferencji prasowej w Szczecinie.

Szymon Hołownia porównał ceny w niemieckim i polskim sklepie tej samej sieci. „Za te same podstawowe produkty w Niemczech cena to ok. 105 zł, w Polsce – 103 zł. Problem jest w tym, że średnia pensja w Polsce wynosi trochę ponad 6 tys. zł, a w Niemczech trochę ponad 18 tys. zł. ” – zaznaczył Szymon Hołownia.

W opinii Szymona Hołowni Polska powinna jak najszybciej spełnić warunki i dołączyć do strefy euro. „Obniżyłoby to w znaczący sposób raty kredytów, które płacimy, bo w strefie euro stopę procentową od sześciu lat mamy na poziomie zero” – mówił Szymon Hołownia. 

Lider Polski 2050 zaznaczył, że zerowy VAT na produkty żywnościowe powinien być przedłużony do końca roku, a na podstawowe produkty do momentu aż inflacja spadnie poniżej 5%. Dodał, że obligacje Narodowego Banku Polskiego powinny być równe inflacji. 

Szymon Hołownia podkreślił, że w obecnej sytuacji szczególną opieką należy objąć ludzi młodych, którzy dopiero startują w swoje życie. „Trzeba ulżyć tym, którzy zarabiają w okolicach płacy minimalnej, poniżej średniej krajowej do płacy minimalnej – młodym ludziom” – mówił Szymon Hołownia.  

Zdaniem Szymona Hołowni każdy zarabiający poniżej średniej krajowej 26-latek lub młodszy powinien być zwolniony ze składek. „Z tej części, którą opłaca pracownik. Tę część powinno przejąć na siebie państwo. Co do osób między 27 a 30 rokiem życia ta ulga powinna wynosić połowę składek. To od  400 do 700 złotych, które zostają temu młodemu człowiekowi na ogarnięcie swoich podstawowych potrzeb" – mówił Szymon Hołownia.

Zapis wideo konferencji prasowej: https://fb.watch/domLCdUkQY/

Jeszcze dziś Szymon Hołownia spotka się z mieszkańcami Szczecina i Stargardu. Działaczy Ruchu Polska 2050 można spotkać w całej Polsce. W ramach akcji #StądJesteśmy Polska 2050 odwiedziła już ponad 500 gmin w całej Polsce. W najbliższym tygodniu odbędą się spotkania m.in. w Opolu z Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz, dyrektorką Instytutu Strategie 2050 (3 czerwca); w Warszawie wydarzenie “Rowerem w przyszłość” z udziałem posłów: Pawła Zalewskiego i Tomasza Zimocha (4 czerwca); w Łodzi z Hanną Gill-Piątek, przewodniczącą Koła Parlamentarnego Polska 2050 (5 czerwca). A już w najbliższą sobotę w ramach obchodów rocznicy wolnych wyborów w Polsce w 1989 roku Róża Thun, posłanka do Parlamentu Europejskiego Polski 2050 i grupy Renew Europe oraz Polska 2050 zapraszają na wydarzenie “Łyk Wolności”(szczegóły: https://www.facebook.com/events/431878921652459