MOPI7831

Polska 2050 prezentuje pierwszy raport zespołu monitorującego sytuację gospodarczą

Warszawa 15 lipca 2022 r.

INFORMACJA PRASOWA

“Inflacja w Polsce nie ma twarzy Putina. Ma twarz prezesa Glapińskiego, premiera Morawieckiego i ekipy Prawa i Sprawiedliwości” -  uważają przedstawiciele Polski 2050 i publikują pierwszy raport zespołu monitorującego sytuację gospodarczą. 

Raport Polski 2050 koncentruje się na jednym kluczowym aspekcie. Do odzyskania sterowności nad polityką gospodarczą jest potrzebna wiarygodność, czyli mówienie prawdy“- mówił prof. Paweł Wojciechowski, szef Rady Gospodarczej Polski 2050.  

Zdaniem Pawła Wojciechowskiego, żeby przywrócić wiarygodność potrzebujemy, zmiany postępowania prezesa Glapińskiego. “Nie może wprowadzać inwestorów w błąd i zakłopotanie. Jego wypowiedzi, szkodzą m.in. kursowi złotówki” - mówił Paweł Wojciechowski

W jego ocenie najważniejszym elementem jest spójność polityki gospodarczej pomiędzy polityką pieniężną a polityką fiskalną. “Bez tej spójności to jest jak dolewanie benzyny do ognia, hamowanie i dodawanie gazu jednocześnie. To nie ma sensu z punktu widzenia polityki, która ma zahamować inflację” - mówił Paweł Wojciechowski.

Paulina Hennig-Kloska, posłanka Polski 2050 przedstawiła główne zarzuty wobec Narodowego Banku Polskiego. “Skrajne upolitycznienie, widoczne przy każdym wystąpieniu prezesa Glapińskiego, który nie mówi do Polaków, inwestorów, ekonomistów. Mówi do Nowogrodzkiej, bo na jej zlecenie realizował różne transakcje osłabiające złotówkę. Polityka monetarna to nie tylko matematyka, to również emocje. Prezes Glapiński działał od wielu lat na rzecz pozbawienie powagi i wiarygodności urzędu i Instytucji”- mówiła Paulina Hennig-Kloska.

Posłanka Polski 2050 przypomniała, że w przyszłym tygodniu Sejm będzie zajmował się sprawozdaniem z wykonania budżetu państwa. “Niestety, znaczna część wydatków poczynionych w ubiegłym roku w sprawozdaniach nie została przedstawiona. Są one wydawane rękami Banku Gospodarstwa Krajowego czy Polskiego Funduszu Rozwoju, poza ustawą budżetową” - mówiła Paulina Hennig-Kloska

Stanisław Zakroczymski, ekspert prawny Instytutu Strategie 2050 zwrócił uwagę na prawne aspekty kryzysu inflacyjnego. “Art. 227 Konstytucji stanowi, że prezes NBP nie może prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z godnością jego urzędu. W godność tego urzędu wpisana jest niezależność. Nocne wizyty w siedzibie partii rządzącej, pozytywne wypowiedzi o działalności rządu kompletnie niezwiązane z polityką gospodarczą temu przeczą. Kolejną kwestią jest wpływ fatalnej legislacji na ogólny klimat gospodarczy w Polsce. Najbardziej krzyczącym przykładem jest Polski Ład ” - mówił Stanisław Zakroczymski

Po konferencji prasowej przedstawiciele Polski 2050  udali się na spacer po Warszawie “śladami polskiej inflacji” z przystankami pod: Narodowym Bankiem Polskim, Ministerstwem Finansów, Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Komisją Nadzoru Finansowego  i Sejmem. Przed każdym z miejsc przewodnicy:  Paulina Hennig-Kloska,prof. Paweł Wojciechowski i Stanisław Zakroczymski przedstawi przyczyny i głównych aktorów, odpowiedzialnych za stan finansów publicznych.