-2022-07-18-095523 004

Polska 2050 wnioskuje o przedstawienie informacji premiera na temat bezpieczeństwa energetycznego Polski

Warszawa, 18 lipca 2022 r.

INFORMACJA PRASOWA 

Polska 2050 wnioskuje do Marszałek Sejmu, aby porządek rozpoczynających się w środę obrad Sejmu rozszerzyć o informację premiera na temat bezpieczeństwa energetycznego Polski, ze szczególnym naciskiem na wyjaśnienie przyczyn incydentu z 4 lipca, kiedy obywatele Polski byli bliscy blackoutu.

“Składamy do pani marszałek Elżbiety Witek wniosek o to, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu premier Morawiecki przedstawił informację o bezpieczeństwie energetycznym Polski”-  zapowiedzieli podczas poniedziałkowego briefingu prasowego w Sejmie RP przedstawiciele Polski 2050.

Michał Kobosko, pierwszy wiceprzewodniczący partii Polska 2050 Szymona Hołowni zaznaczył, że Polska nie ma strategii energetycznej. “Nie ma dokumentu, który pokazałby jak polski rząd, zamierza działać, by zrównoważyć nasz rynek energetyczny. Według różnych prognoz grożą nam wyłączenia prądu. Kilka miesięcy mówiło się o tym, że do roku 2030 w Polsce będzie tak duży deficyt energetyczny, dzisiaj wydaje się, że to może nastąpić zdecydowanie wcześniej. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni, tym czego rząd polski nie robi”- mówił Michał Kobosko.

W ocenie Michała Kobosko działania rządu są chaotyczne i spóźnione. “Brak myślenia strategicznego owocuje tym, że nie wiemy, co się będzie działo tej jesieni i zimy. Jeszcze kilka miesięcy temu rząd opowiadał, o tym jak to węgla na 100 czy 200 lat w Polsce będzie dość. Widzimy brak kompetencji, opóźnienia i rozgrywki w rządzie między frakcją premiera Morawieckiego a wicepremiera Sasina o to, kto jest winien. To jest totalna amatorszczyzna, która bije w nas wszystkich” - mówił Michał Kobosko.

Paulina Hennnig-Kloska, posłanka Polski 2050 przypomniała, że 4 lipca rezerwa mocy, która powinna zabezpieczać 9 proc. średniego spożycia energii w Polsce o  godz. 19:00 wyniosła 0 (zero) MW. “To jest sytuacja bardzo niepokojąca, która każe wątpić czy polska gospodarka może pracować stabilnie”. - mówiła Paulina Hennig-Kloska.  

Jej zdaniem premier podczas najbliższego posiedzenia Sejmu powinien powiedzieć Polakom, co tak naprawdę wydarzyło się 4 lipca 2022 r. “Chcemy usłyszeć od pana premiera czy taka sytuacja w przyszłości może się powtórzyć. Chcemy wiedzieć gdzie dzisiaj jesteśmy z zabezpieczeniem węglowym dla polskiej energetyki. Czy zabraknie węgla dla Polaków? Czy braki węgla odczuwają już spółki energetyczne i czy to właśnie niskie zapasy węgla były odpowiedzialne za sytuację z 4 lipca?” - pytała Paulina Hennig-Kloska

Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że obecna sytuacja może narazić polską gospodarkę na wielomiliardowe straty i odstraszać partnerów handlowych i biznesowych od inwestowania.  “Panie Premierze, pani Marszałek czas najwyższy potraktować problem poważnie. Polacy powinni usłyszeć jakie plany ma rząd, a także które z nich da się zrealizować, bo o tym, że ustawa węglowa nie będzie działać, mówiliśmy w trakcie jej procedowania. Kiedy oczekuje się od spółek prywatnych, że za własne pieniądze, przy niewiadomych cenach zaczną importować węgiel do Polski w regulowanych cenach. To była to sytuacja akceptowana w czasach PRL-u, ale na pewno nie w czasach wolnego rynku i wolnej Polski” - mówiła Paulina Hennig-Kloska.