2300374

Trzecia odcinek mobilnej konwencji Polki 2050 Szymona Hołowni

Warszawa, 13 września 2022 r.

INFORMACJA PRASOWA 

Za nami kolejny etap mobilnej konwencji partyjnej Polski 2050 Szymona Hołowni Cztery słowa: Polska pod hasłem: Rodzina. Szymon Hołownia, przewodniczący partii, odwiedził w poniedziałek i wtorek województwo łódzkie i wielkopolskie gdzie rozmawiał o potrzebach i problemach polskich rodzin. Podczas konferencji prasowych przedstawił “kandydatów na kandydatów” na listy wyborcze Polski 2050 Szymona Hołowni w nadchodzących wyborach.

Jednym z celów Mobilnej Konwencji partii Polska 2050 Szymona Hołowni jest prezentacja priorytetów partii w formie czterech słów określających najważniejsze dla Polski 2050 zagadnienia. Słowo przewodnie w województwie wielkopolskim i łódzkim to: RODZINA. “W Polsce 2050 chcielibyśmy takiego państwa, które rodzinę wspiera, a nie poucza, ocenia albo zastępuje. To wsparcie powinno mieć przemyślany wymiar”- mówił Szymon Hołownia.

“Państwo PiS powtarza: co by nie było, wspieramy polskie rodziny. No to zobaczcie, jak wspierają. Sztandarowy program 500 plus, obecnie wart tak naprawdę 350 plus. Przy tej sytuacji gospodarczej to tak naprawdę program 150 minus, a nie plus. Wielokrotnie mówiłem, że program 500 plus jest potrzebny, rozwiązał pewne problemy, ale nie rozwiązał wszystkich” - mówił Szymon Hołownia w poniedziałek Sieradzu.


W opinii lidera Polski 2050 wsparcie, które jest oczekiwane przez rodziny to opieka żłobkowa. “W powiecie sieradzkim na 117 tys. mieszkańców i ok. 4 tys. dzieci w wieku do lat 3, w publicznych żłobkach są tylko 74 miejsca - 50 w Sieradzu i 24 w Warcie”- mówił Szymon Hołownia.

"Co z pozostałymi maluchami? Oczywiście jeśli rodziców stać na prywatne żłobki, gdzie trzeba zapłacić kilka razy więcej, to mogą na taką opiekę się zdecydować. A jeśli ich nie stać? Jedno z rodziców ma zrezygnować z pracy, a więc nie tylko z utrzymywania rodziny, ale też ze składkowania na swoją przyszłą emeryturę?" - pytał Szymon Hołownia

Szymon Hołownia zaznaczył, że w KPO na program Maluch plus było przeznaczone 2 mld zł. “Za te pieniądze można było stworzyć 50-60 tys. miejsc żłobkowych. W sumie brakuje ich w Polsce aż 370 tys. O ile zwiększyłaby się skala wsparcia dla rodzin”- mówił Szymon Hołownia.

“Wiele firm rodzinnych stoi dzisiaj na krawędzi. Są doświadczone kolejnymi nieszczęściami, które albo rząd albo natura rzuca im pod nogi: lockdown-y, Polski Ład, Rachunki Grozy Rząd powinien wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa, to one generują ponad połowę naszego PKB” - mówił Szymon Hołownia we wtorek w Poznaniu. 

Szymon Hołownia przypomniał jeden z pomysłów Polski 2050. “Żeby było sprawiedliwie apelujemy-wzorem innych krajów- o opłatę solidarnościową. Dzisiaj ci, którzy ponadprzeciętnie bogacą się na naszych rachunkach powinni oddać część tego w postaci opłaty solidarnościowej. Ta opłata powinna pomóc pokryć rachunki małym i średnim przedsiębiorcom”- mówił Szymon Hołownia.

Lider Polski 2050 zaznaczył, że jego ugrupowanie oczekuje deklaracji od ministra Czarnka, że nie będzie ograniczenia nauczania ze względu na brak ogrzewania. “To obowiązek rządu, żeby zapewnić dzieciom edukację w tym trudnym okresie zimowym. Nie możemy fundować dzieciom kolejnego nauczania zdalnego, bo doskonale wiemy, czym to się skończy. Pozamykane przedszkola i szkoły oznaczają, że ktoś nie będzie mógł pójść do pracy, a więc cały budżet rodzinny znowu się zawali, a dzieci zapłacą koszt psychologiczny”- mówił Szymon Hołownia.

“Potrzebujemy sprawiedliwości, potrzebujemy równości, szacunku do pracy. Potrzebujemy, żeby to państwo stanęło z głowy na nogi i wreszcie wydawało nasze pieniądze we właściwy sposób” - podsumował Szymon Hołownia.

W czasie konferencji prasowych przedstawiono również “kandydatów na kandydatów” Polski 2050 Szymona Hołowni w najbliższych wyborach parlamentarnych. Są to: Tadeusz Czajka, Barbara Oliwiecka,  Ewa Schädler, Damian Pacześniak, Katarzyna Nowakowska, Ewa Szymanowska, Bartłomiej Dyba-Bojarski.