340A9124

Zapłacimy prawdopodobnie aż 66 mld zł długu publicznego

 24 października 2022 r. 

INFORMACJA PRASOWA

W przyszłym roku za obsługę długu publicznego zapłacimy prawdopodobnie aż 66 mld złotych. To oznacza, że każdy z nas za nieudolność rządzących zapłaci z własnej kieszeni 1700 zł.” - alarmowali przedstawiciele Polski 2050 Szymona Hołowni podczas poniedziałkowego briefingu prasowego w Warszawie. 

Szymon Hołownia, przewodniczący partii Polska 2050 Szymona Hołowni przypomniał, że dzisiaj Bank Gospodarstwa Krajowego miał emitować kolejne serie obligacji. “Miały one sfinansować kolejne etapy Funduszu antyCovid-19, Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, ale do tej emisji nie doszło dlatego, że chcieliśmy pożyczać na 8,25 proc. ale świat za tyle już nie chce nam pożyczać. Rok temu pożyczaliśmy na 3 proc. Teraz idziemy w stronę 9 proc. i jesteśmy w towarzystwie Turcji, która płaci 10,7 proc. i Rosji, która płaci 9,8 proc.- mówił Szymon Hołownia.

“Czy są na to jakieś recepty? Pierwsza rzecz to wziąć środki z Krajowego Planu Odbudowy. Druga - to natychmiast wprowadzić oszczędności w państwie. Jeżeli jednak ktoś oczekuje najprostszego sposobu na poprawienie sytuacji gospodarczej, to zachęcam do obserwacji przykładu Wielkiej Brytanii, która znalazła się w przejściowych problemach gospodarczych. Po 45 dniach premier, która była autorką tego zamieszania, podała się do dymisji. Funt natychmiast się umocnił, perspektywy się ustabilizowały. Premier Mateusz Morawiecki mógłby zapatrzyć się na przykład tak przez siebie uwielbianej władzy w Wielkiej Brytanii” - mówił Szymon Hołownia

W ocenie Pauliny Hennig-Kloski, posłanki Koła Parlamentarnego Polska 2050 Prawo i Sprawiedliwość prowadzi państwo na “zmiętolony zeszyt”, w którym mieści się coraz większa liczba wydatków dokonywanych poza budżetem państwa i poza kontrolą parlamentu. “Ten standard obniżania transparentności wydawania pieniędzy w Polsce, tworzenia podwójnej rzeczywistości przez rząd doprowadza do tego, że inwestorzy na całym świecie tracą do tego rządu zaufanie” - mówiła Paulina Hennig-Kloska.

Według wyliczeń, które przedstawiła posłanka Polski 2050 Szymona Hołowni 1 miliard złotych pożyczonych na 9% to 90 mln zł odsetek rocznie, które będą musieli zapłacić obywatele ze swoich portfeli. “200 mld zł, tyle rząd chce dodatkowo zaciągnąć długu w przyszłym roku, to 18 mld zł rocznie dodatkowego zadłużenia. Gdybyśmy odnowili cały dług Polski w cenie 9%, to rocznie zapłacilibyśmy 159 miliardów zł odsetek z kieszeni obywateli. To są blisko 4 programy 500 plus, za te pieniądze każde dziecko mogłoby zostać 2000 zł.” - mówiła Paulina Hennig-Kloska.

Michał Kobosko pierwszy wiceprzewodniczący partii Polski 2050 Szymona Hołowni zaznaczył, że dzisiejsza sytuacja ma istotny wpływ na status modernizacji polskiej armii. “My nie mamy wątpliwości co do tego, że Polska musi się zbroić. Mamy okrutnie realną wojnę tuż za naszą granicą i armię, która nie jest przygotowana do tego, żeby odeprzeć potencjalny atak. Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych od początku wzbudzał ogromne kontrowersje. To jest próba finansowania rozbudowy naszych Sił Zbrojnych przy wykorzystaniu instrumentów pozabudżetowych. Dzisiejsza aukcja BGP miała przynieść pierwsze istotne pieniądze dla Funduszu. Powstaje pytanie, jakim sposobem będziemy teraz w stanie sfinansować rozbudowę polskiej armii, jeżeli narastający kryzys zadłużenia powoduje, że cała idea funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych legła w gruzach” - mówił Michał Kobosko.