H01A7804 TK

Spółki Skarbu Państwa to nie złota tratwa dla polityków

Warszawa, 25 października 2022 r.

INFORMACJA PRASOWA

“Do spółek Skarbu Państwa muszą trafiać osoby kompetentne, doświadczone i z umiejętnościami menedżerskimi, a nie polityczną legitymacją. Projekt ustawy, który wczoraj wpłynął do Sejmu nie proponuje powołania Rady Bezpieczeństwa Strategicznego tylko Radę Bezpiecznych Stołów” - mówili posłowie Koła Parlamentarnego Polska 2050 podczas wtorkowego briefingu prasowego w Sejmie. 

Mirosław Suchoń, poseł Koła Parlamentarnego Polska 2050 określił projekt ustawy, w którym Prawo i Sprawiedliwość chce powołać radę, mającą decydować o odwołaniu lub zawieszeniu członków rad nadzorczych i zarządów ważnych państwowych spółek, jako “złotą tratwę” dla polityków PiS, którzy nie dostaną się do parlamentu po kolejnych wyborach parlamentarnych. “Oni wszyscy już czują, że kres ich władzy jest bliski. Chcą sobie przygotować złotą tratwę, dzięki której będą mogli trafić to Spółek Skarbu Państwa, m.in. do Orlenu” - mówił Mirosław Suchoń

W ocenie posła Polski 2050 tą ustawą PiS chce zabetonować spółki strategiczne na 10 lat. “Rada, która będzie powoływana na 6-letnią kadencję będzie mogła decydować o odwołaniu - lub nie - w perspektywie 5-letnich kadencji zarządu pięciu spółek, które są wymienione w ustawie. Już dawno nie widzieliśmy takiego pokazu buty, arogancji i nieodpowiedzialności władzy.” - mówił Mirosław Suchoń

Mirosław Suchoń zaznaczył, że przez ostatnie 7 lat Prawo i Sprawiedliwość “zwasalizowało” spółki Skarbu Państwa. “Wiele z nich zostało doprowadzonych wyłącznie do rozmiarów politycznego karła, który ma zapewnić stanowiska dla krewnych i znajomych działaczy Prawa i Sprawiedliwości” - mówił Mirosław Suchoń. 

Paulina Hennig-Kloska, posłanka KP Polska 2050 podkreśliła, że projekt ustawy jest niemoralny i nieetyczny. “I tylko niemoralni i nieetyczni politycy mogą podpisywać się pod takim projektem i mogą za takim projektem głosować.  Jako Polska 2050 złożymy wniosek o odrzucenie tego projektu w pierwszym czytaniu” - mówiła Paulina Hennig-Kloska.

Zdaniem Pauliny Hennig-Kloski istnieje zgoda społeczna na to, by zrobić porządek, oddzielając Spółki Skarbu Państwa od polityków. Przypomniała, że jej ugrupowanie opracowało dokument “Spółki do remontu”.”Krok po kroku pokazujemy jak spełnimy oczekiwania społeczne, by w faktycznie spółki Skarbu Państwa stały się kompetentne i rozwijały nasz narodowy majątek. Proponujemy m.in. Krajowy Rejestr Osób eksponowanych politycznie, który w końcu raz na zawsze uporządkuje przepływy finansowe, a także powołanie Rady Nominacyjne przy premierze” - mówiła Paulina Hennig-Kloska.