JAR6918 (1)

Przyszły rząd tylko z "zielonym wicepremierem"

Warszawa, 27 października 2022 r. 


INFORMACJA PRASOWA

“Jeżeli przejmiemy odpowiedzialność za państwo, to nie zabetonujemy ani kilometra żadnej polskiej rzeki. Czas skończyć z hydrodziaderstwem, czas patrzeć na rzeki i środowisko, jako na zasób, który musimy traktować z szacunkiem. Walczymy o to, by nasze dzieci miały wodę, czyste powietrze i czystą ziemię” - mówił Szymon Hołownia, przewodniczący Polski 2050 Szymona Hołowni podczas konferencji prasowej nad Odrą we Wrocławiu w ramach Mobilnej Konwencji Partyjnej. 

Szymon Hołownia podkreślił, że sprawy zielonej energii i  środowiska będą fundamentem jego ugrupowania w przyszłym rządzie. “Nie wejdziemy do żadnego rządu, jeżeli osoba odpowiedzialna za kwestie klimatu nie będzie miała rangi zielonego wicepremiera. Przeniesiemy nadzór nad rzekami z ministerstwa infrastruktury do ministerstwa właściwego dla spraw środowiska. Doprowadzimy do tego, że w Polsce wreszcie zacznie działać system realnie monitorujący jakość wód, aby ludzie mogli czuć się bezpiecznie” - mówił Szymon Hołownia.

Szymon Hołownia przypomniał, że za tydzień mija 100 dni od momentu, w którym w Odrze znaleziono śnięte ryby. “Wstępny raport Instytutu Ochrony Środowiska, rządowej instytucji mówi wprost, że do katastrofy doprowadził zrzut za mocno zasolonych wód z odpadów pokopalnianych. Jesteśmy prawdopodobnie w przededniu kolejnej akcji polskiego rządu, który chce zmiany norm zasolenia. Mamy do czynienia z pacjentem, który z powodu nadmiaru spożywanej soli przychodzi do lekarza z potężnym nadciśnieniem, a lekarz na receptę wypisuje mu kolejne 2 kg  soli” - mówił Szymon Hołownia

Podczas konferencji prasowej przedstawiono również “kandydatów na kandydatów” Polski 2050 Szymona Hołowni w najbliższych wyborach parlamentarnych w okręgach wyborczych na Dolnym Śląsku. Są to: Michał Kobosko, pełniący w partii funkcję I wiceprzewodniczącego oraz Izabela Bodnar, Zenon Madej, Jan Wojtowicz, Grzegorz Stankiewicz, Magdalena Ziubrak.

“Widzimy Wrocław i Dolny Śląsk jako region o zróżnicowanej gospodarce, o wielkiej sile społecznej, jeden z najszybciej rozwijających się regionów Polski. Chcielibyśmy, żeby Dolny Śląsk był przykładem dla całej Polski, żebyśmy wszyscy mogli mówić, że jesteśmy dumni z tempa rozwoju naszych regionów. Wrocław jest bogaty swoja różnorodnością. To jednocześnie wielki wyzwanie, by pogodzić oczekiwania i nadzieje.  Jestem przekonany, że z naszymi planami, ambicjami i determinacją jesteśmy w stanie to zrobić bardzo dużo” - mówił Michał Kobosko, pierwszy wiceprzewodniczący Polski 2050 Szymona Hołowni.

Zenon Madej podreslił, że jako poseł chce przeciwdziałać “otumanianiu polskiego społeczeństwa i polskich dzieci i młodzieży, poprzez takie ustawy jak #lexCzarnek",  a zdaniem Grzegorza Stankiewicza nie może być tak, że dzieci mają w tygodniu dwie lekcje religii, a jedną geografii, historii, czy matematyki. W swoim działaniach politycznych Izabela Bodnar chce skupić się na pomocy polskim przedsiębiorcom, małym i średnim firmom, firmom rodzinnym, Jan Wójtowicz na wykluczeniu komunikacyjnym, a Magdalena Ziubrak na aktywizacji zawodowej kobiet.